IKKU
  • O NAS
  • REFERENCJE
  • KONTAKT
  • POLITYKA PRYWATNOŚCI
  • FAQ

SZKOLENIA - KOMPETENCJE - SUKCES

Doświadczony zespół ekspertów,
któremu możesz zaufać

SZKOLENIA - KOMPETENCJE - SUKCES

Doświadczony zespół ekspertów,
któremu możesz zaufać

SZKOLENIA - KOMPETENCJE - SUKCES

Doświadczony zespół ekspertów,
któremu możesz zaufać

SZKOLENIA - KOMPETENCJE - SUKCES

Doświadczony zespół ekspertów,
któremu możesz zaufać

SZKOLENIA

KONFERENCJE

DORADZTWO

PROJEKTY

Proaktywne utrzymanie nawierzchni asfaltowych i betonowych. Przykłady nowych technologii wdrożonych w Polsce

  30 maja 2023        szkolenie on-line w czasie rzeczywistym

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom najnowszej wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do skutecznego wprowadzania proaktywnej strategii utrzymania nawierzchni drogowych oraz związanych z nią nowych technologii diagnostycznych, utrzymaniowych i naprawczych.

Wykładowca  
dr inż. Wiesław Dąbrowski – pracownik naukowo-dydaktyczny z dużym  doświadczeniem praktycznym krajowym i zagranicznym, ekspert w  zakresie utrzymywania i napraw powierzchni komunikacyjnych a  zwłaszcza drogowych i lotniskowych. Prezes Zarządu naukowo-badawczego Instytutu Dróg i Lotnisk Sp. z o.o. 

Nowelizacja warunków techniczno-budowlanych dla dróg publicznych, ustawy o drogach publicznych i ustawy Prawo o ruchu drogowym – prawo, projektowanie i praktyka stosowania

 14 marca 2023   szkolenie on-line w czasie rzeczywistym 

Celem szkolenia jest zrozumienie nowych pojęć ustawy o drogach publicznych i ustawy Prawo o ruchu drogowym, w tym zasad praktycznego stosowania nowego rozporządzenia techniczno-budowlanego, Wszystko to z naciskiem na wskazanie na praktyczny sposób rozwiązywania problemów związanych z projektowaniem dróg po 21 września 2022 roku (konkretne przypadki i typy rozwiązań projektowych).

Adresaci szkolenia:

• Projektanci budownictwa drogowego,

• Inżynierowie drogownictwa,

• Inżynierowie konstruktorzy,

• Inżynierowie ruchu drogowego,

• Pracownicy organów administracji publicznej – zarządcy dróg publicznych,

• Pracownicy organów administracji publicznej – organy zarządzające ruchem na drodze,

• Pracownicy organów architektoniczno-budowlanych – Starostwa Powiatowe,

• Pracownicy organów architektoniczno-budowlanych – Urzędy Wojewódzkie,

• Pracownicy Ministerstwa Infrastruktury,

• Pracownicy wykonawców robót drogowych,

• Inwestorzy inwestycji drogowych,

• Inwestorzy inwestycji niedrogowych ingerujących w geometrię drogi publicznej.

Inwestycje w pasie drogi publicznej – ZRID, pozwolenia na budowę i zgłoszenia robót budowlanych

 13 marca 2023    szkolenie on-line w czasie rzeczywistym 

Celem szkolenia jest zrozumienie istoty problemu granic pasa drogi publicznej w inwestycjach drogowych oraz zapoznanie uczestników z zagadnieniami regulacji prawnych i szeroką problematyką realizacji inwestycji niepublicznych w pasie drogi publicznej.

Adresaci szkolenia 
Szkolenie adresowane jest do deweloperów, zarządców dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, inwestorów.

Stabilizacja gruntów cementem wg PN-S-96012 i WT5:2010. Projektowanie, wykonanie i kontrola. Zakładowa kontrola produkcji

13 kwietnia 2023             Warszawa  

Podczas szkolenia m.in. omówione zostaną zasady projektowania i wymagania dokumentów technicznych na podstawie których projektuje i wykonuje się mieszanki. Wskazane zostaną różnice wobec wymagań i postępowania, czy zagadnienia wykonawcze ze szczególnym naciskiem na praktykę. Przedstawiane informacje będą uzupełnione analizą przypadków oraz omówieniem typowych błędów.

Projektowanie konstrukcji nawierzchni drogowych z wykorzystaniem programów obliczeniowych

Omawianym w trakcie szkolenia metodom projektowania towarzyszyć będzie (w odpowiednich proporcjach) przedstawienie najważniejszych aspektów powiązanych stanowiących podstawę teoretyczną i badawczą tych metod projektowania oraz ich praktyczną ilustrację przykładami obliczeniowymi i przykładami zrealizowanymi na drogach.

BADANIA ODBIOROWE warstw podłoża i konstrukcji nawierzchni drogowych

    21-22.09.2023         Poznań

Podczas szkolenia:

  • omówione zostaną typowe badania nośności warstw (podłoża gruntowego, warstw wzmacniających, podbudów, warstw wierzchnich konstrukcji) przy zastosowaniu typowych metod pomiarowych; 
  • uczestnicy dowiedzą się o badaniach równości podłużnej, poprzecznej oraz ocenie właściwości przeciwpoślizgowych. Charakterystyka poszczególnych badań zostanie uzupełniona o analizę obowiązujących wymagań i zaleceń wynikających z polskich norm oraz przepisów (katalogów i wytycznych);
  • przedstawione zostaną typowe błędy w badaniach i analizach uzyskanych wyników oraz przykłady realizacji prezentujące wspomniane błędy.

W E B I N A R I A

Przedstawiamy propozycje tematów z zakresu budownictwa komunikacyjnego możliwych do realizacji w formule e-szkoleń w formie otwartej, jak i na zamówienie. Wszystkie nasze webinaria odbywają się w czasie rzeczywistym, zapewniając tym samym bezpośredni kontakt z Trenerem.

sprawdź tutaj: TEMATY WEBINARIÓW

Jeżeli są Państwo, zainteresowani, konkretnymi tematami, zapraszamy do kontaktu poprzez e-mail: biuro@ikku.pl celem przedstawienia szczegółów.

Dostosowanie nośności nawierzchni do ruchu o obciążeniu osi 115 kN - metoda oceny

  21.04.2023         Warszawa

W 2021 r. wprowadzono zmiany w prawie o drogach publicznych, zgodnie z którymi na wszystkich drogach publicznych wprowadzono limit dopuszczalnego obciążenia osi napędowej 115 kN. Jest to istotna zmiana, która dotyka szczególnie dróg samorządowych, na których w konsekwencji zmian w przepisach może dojść do szybszego pogorszenia się stanu nawierzchni.

Celem szkolenia jest przedstawienie i omówienie metody oceny dostosowania nośności nawierzchni drogowych do ruchu o dopuszczalnym obciążeniu osi 115 kN. Szkolenie podzielone jest na część teoretyczną oraz warsztaty.

SYSTEM ZAKŁADOWEJ KONTROLI PRODUKCJI przy wytwarzaniu kruszyw drogowych oraz mieszanek mineralno-asfaltowych

Uczestnicy szkolenia poznają:

  • aktualne regulacje prawne, terminy i ich definicje w omawianym zakresie,
  • zasady wystawiania deklaracji właściwości użytkowych, oznakowania CE i B,
  • podstawowe wymagania dotyczące badania typu (norma PN-EN 13108-20),..

Remonty cząstkowe i kapitalne nawierzchni asfaltowych sieci dróg samorządowych

Podczas szkolenia omówione zostaną zagadnienia dotyczące właściwego doboru odpowiednich technologii do rodzaju zniszczeń i ich optymalizacji pod względem koszów i trwałości wykonywanych zabiegów regeneracyjnych na drogach publicznych.

Praktyczne aspekty projektowania mostów według Eurokodów na przykładach

Celem szkolenia jest kompleksowe zapoznanie z podstawami projektowania obiektów mostowych w świetle zasad obowiązujących w Eurokodach.

Modernizacja obiektów mostowych

Celem szkolenia jest przekazanie w w syntetycznej formie i wymiarze praktycznym, zagadnienia funkcjonalnej modernizacji obiektów mostowych, tj. poprawy ich parametrów geometrycznych przez poszerzenie lub podnoszenie.

Błędy w projektowaniu nawierzchni drogowych

Podczas szkolenia omówione zostaną zagadnienia i możliwe błędy związane z układem i doborem warstw konstrukcji nawierzchni, błędy i różnice wynikające z doboru metod projektowych, błędy związane z doborem materiałów w tym również projektowanie z zastosowaniem geosyntetyków. Omówieniu poszczególnych zagadnień towarzyszyć będą przykłady rozwiązań, zarówno przykłady obliczeniowe, jak i przykłady praktyczne z wykonanych konstrukcji nawierzchni.

Nowe trendy technologiczne w asfaltowych nawierzchniach drogowych

Podczas szkolenia dowiesz się jak optymanie dopasować rodzaj miesznaki MMA do konkretnego zastosowania z uwzględnieniem najnowższych trendów i rozwiązań w asfaltowych nawierchniach drogowych.

Zagadnienia technologiczne projektowania, wytwarzania i układania mieszanek SMA

Celem szkolenia jest omówienie cech charakterystycznych SMA, a na tym tle wymiana doświadczeń z projektowania a także z przygotowania, układania i eksploatacji SMA (analiza trudnych i ciekawych przykładów), w tym na podstawie badań i zastosowań.

Nawierzchnie drogowe o wysokim module sztywności WMS

Podczas szkolenia omówione zostaną zapisy i praktyki stosowania specyfikacji technicznych na mieszanki mma o wysokiej sztywności oraz przedstawione zostaną doświadczenia z projektowania i wbudowywania mieszanek AC WMS.

Laboratoryjne badania polowe - teoria i praktyka

             Współpraca: 
   

Szkolenie obejmuje część teoretyczną (zapisy norm dotyczących badań wykonywanych podczas części praktycznej) oraz część praktyczną (udział uczestników w wykonywaniu badań).

Podstawowe badania mieszanek betonowych - teoria i praktyka

    Współpraca: 
   

Szkolenie obejmować będzie część teoretyczną (zapisy norm dotyczących badań wykonywanych podczas części praktycznej) oraz część praktyczną (udział uczestników w wykonywaniu badań).

Kruszywa do mieszanek mineralno - asfaltowych – aktualne przepisy krajowe oraz podstawowe badania kruszyw WT-1:2014

Współpraca:

Szkolenie obejmować będzie część teoretyczną (zapisy norm dotyczących badań wykonywanych podczas części praktycznej) oraz część praktyczną (udział uczestników w wykonywaniu badań).

WT-2 Mieszanki mineralno - asfaltowe w świetle zaktualizowanych norm badawczych. Teoria i praktyka

    Współpraca: 
   

  24-26 kwietnia 2023         Rzgów k. Łodzi

Szkolenie obejmuje część teoretyczną (zapisy norm dotyczących badań wykonywanych podczas części praktycznej) oraz część praktyczną (udział uczestników w wykonywaniu badań).

Mieszanki niezwiązane i związane cementem - aktualne przepisy krajowe oraz badania kruszyw i mieszanek WT-4:2010, WT-5:2010

    Współpraca: 
   

Podczas drugiego dnia szkolenia uczestnicy pod nadzorem kadry samodzielnie wykonują wszystkie zawarte w programie badania - grupy ćwiczeniowe liczą maksymalnie 5 osób.

Wzmacnianie nasypów drogowych wraz z ich odwodnieniem

Podczas seminarium omówione zostaną:

  • badania gruntów z aktualnym stanem prawnym,
  • dokumentowanie geotechniczne,
  • wymogi stawiane podłożu i konstrukcji nasypów,

Asfalty wysokomodyfikowane HiMA. Produkty i zastosowania

Celem szkolenia jest omówienie cech charakterystycznych asfaltów wysokomodyfikowanych typu HiMA, a na tym tle wymiana doświadczeń z:

  • projektowania,
  • przygotowania,
  • układania
  • i eksploatacji

mieszanek mineralno-asfaltowych z HiMA

Komputerowe wspomaganie projektowania dróg

Podczas szkolenia omówione zostaną kierunki rozwoju komputerowego wspomagania projektowania dróg oraz zalecenia ułatwiające efektywne wykorzystanie posiadanego oprogramowania.

Recykling na zimno w technologii MCE i MCAS

Celem szkolenia jest uzyskanie przez uczestników wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie projektowania mieszanek MCE i MCAS.

Ponadto uczestnicy szkolenia poszerzą swoją wiedzę z zakresu wykorzystania materiałów drogowych z przeznaczeniem do zastosowania w technologii MCE i MCAS oraz poznają jak kształtować parametry funkcjonalne projektowanych mieszanek celem otrzymania trwałej warstwy konstrukcyjnej.

Ewidencja i przeglądy okresowe dróg

    Współpraca: 
   

Podczas szkolenia przedstawione zostaną ustalenia (interpretacje) kwestii niejednoznacznych, jak i praktyczne aspekty związane z gromadzeniem danych na potrzeby ewidencji dróg.

Beton - materiał konstrukcyjny, produkt, wyrób budowlany

Celem szkolenia jest przedstawienie aktualnego statusu betonu jako materiału konstrukcyjnego w odniesieniu do aktualnych norm, przepisów budowlanych a także możliwości technologicznych wytwarzania i wbudowywania.

Roboty ziemne przy realizacji obiektów budowlanych i instalacji podziemnych - zabezpieczanie wykopów

Podczas szkolenia omówione zostaną problemy odwodnienia wykopów, zabezpieczenia dna i skarp oraz wpływu na obiekty sąsiadujące lub istniejące uzbrojenie podziemne.

Nowe trendy technologiczne w asfaltowych nawierzchniach drogowych

Przedstawione na szkoleniu informacje nt. nowych trendów i rozwiązań asfaltowych nawierzchniach drogowych pozwolą na optymalne dopasowanie rodzaju mieszanki MMA do konkretnego zastosowania.

Polowe badania podłoża gruntowego w robotach drogowych

Uczestnicy szkolenia zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie badań podłoża gruntowego w związku z robotami drogowymi.

Wzmacnianie nasypów drogowych wraz z ich odwadnianiem. Zasady projektowania i wykonawstwa

Podczas szkolenia omówione zostaną: badania gruntów z aktualnym stanem prawnym, dokumentowanie geotechniczne, wymogi stawiane podłożu i konstrukcji nasypów, obliczanie oporu granicznego dla różnych gruntów, zasady projektowania nasypów na słabych gruntach, obliczanie wytrzymałości zbrojenia i odwodnienie podłoży gruntowych z rowami drogowymi.

Wykonywanie robót ziemnych na gruntach słabych i wysadzinowych

Podczas szkolenia omówione zostaną technologie wzmacniania i uzdatniania podłoży z warunkami optymalizacji wyboru w odniesieniu do EC-7.1,2. Dla uczestników przygotowane będą przykłady obliczeniowe na większość problemów związanych z zalegąjącą warstwą słabą, jak i obliczanie potrzebnej wytrzymałości geosyntetyków do nasypów, stromych skarp jak i murów oporowych. Zaprezentowane zostaną oryginalne obliczenia systemów geokomórkowych, jak i zalety stosowania poduszek geotkaninowych w podłożu. Poza tym wskazane zostaną podstawowe błędy występujące podczas projektowania, jak i w trakcie realizacji obiektów. Dla prawidłowego procesu inwestycyjnego podane zostaną warunki techniczne wykonywania i odbioru robót fundamentowych.

Ciche nawierzchnie drogowe

Podczas szkolenia omówione zostaną zagadnienia techniczne w zakresie diagnozowania i ograniczania poziomu hałasu powstającego na styku koła pojazdu z nawierzchnią z wykorzystaniem odpowiednich technologii nawierzchni, tzw. nawierzchni cichych, z uwzględnieniem stanu regulacji prawnych i normatywnych w tym zakresie, mających na celu wypełnianie zobowiązań wynikających z ograniczania hałasu drogowego.

Podstawy dokumentowania badań podłoża gruntowego w przepisach prawnych i praktyce

Podczas szkolenia szczegółowe wymagania w wybranych typach dokumentacji zostaną przedstawione na przykładach od etapu projektowania badań do etapu ich raportowania i zatwierdzania przez właściwe organy administracji.

Norma PN-EN 13043 i wymagania techniczne WT-1 (wersja 2014) dla kruszyw do mieszanek mineralno-asfaltowych i powierzchniowych utrwaleń

Celem szkolenia jest omówienie (przybliżenie, wyjaśnienie) zapisów normy PN-EN 13043 oraz Wymagań Technicznych WT-1 Kruszywa, a w efekcie ułatwienie wdrożenia do praktyki tych dokumentów.

WODA GRUNTOWA. Zjawiska filtracji, przesiąków i sufozji w budownictwie. Skuteczne systemy zabezpieczeń stateczności i odwodnienia obiektów

Ruch wody gruntowej sprawia wiele problemów na budowach, dlatego należy dokładnie poznać zależności pomiędzy różnymi zjawiskami hydraulicznymi a uziarnieniem, strukturą i porowatością gruntu, tak by wyelimniować różnego rodzaju awarie a nawet katastrofy.

Ogólne zasady projektowania według Eurokodów

Uczestnicy szkolenia dowiedzą się jak projektować konstrukcje inżynierskie i budowlane w sposób jak bardziej ekonomiczny i bezpieczny.

Osuwiska i zsuwy. Podstawowe obliczenia i sposoby zabezpieczeń

Podczas szkolenia omówiona zostanie weryfikacja i ocena stateczności skarp i zboczy z metodami obliczeń na podstawie zaprezentowania praktycznego posługiwania się niektórymi programami inżynierskimi i parametrami gruntów.

Sposoby stabilizacji i ochrony skarp w hydrotechnice. Obliczenia stateczności

Podczas szkolenia omówione zostaną:

  • podstawowe metody projektowania i wykonawstwa robót związanych ze stabilizacją i antyerozją;
  • prawidłowe i wadliwe przykłady umocnień brzegowych, naskarpowych i dennych;
  • rodzaje kryteriów dla doboru i obliczania potrzebnych warstw obsypek, narzutów, jak i  geosyntetyków;
  • zasady obliczeń stateczności skarp w hydrotechnice oraz wpływ parametrów całkowitych i efektywnych gruntów podłoża;

Wyroby i urządzenia stosowane na kolei z uwzględnieniem zagadnień interoperacyjności

Podczas szkolenia przybliżone zostaną zagadnienia stosowania wyrobów, materiałów i urządzeń na kolei w świetle aktualnie obowiązującego prawa unijnego i krajowego, a także omówione zostaną pojęcia interoperacyjności, regulacji prawnych: dyrektywy kolejowej obowiązującej i nowej, która zostanie wdrożona do 2019 r. roli TSI (Technicznych Specyfikacji Interoperacyjności), zapisów ustawy o transporcie kolejowym i wydanych do niej aktów wykonawczych.

Zapobieganie niszczeniu dróg samorządowych przy budowie autostrad i dróg ekspresowych - porozumienia w zakresie zadania utrzymania dróg

Szkolenie ma charakter warsztatów praktycznych. Trener proponuje 8 kazusów, dzięki którym uczestnicy będą mogli utrwalić i uporządkować zdobytą na szkoleniu wiedzę. Uczestnicy rozwiązują kazusy w grupach 4-6 osobowych w oparciu o poprzedzający je wykład i orzecznictwo. Rozwiązania kazusów zostaną opracowane przez trenera w ramach moderowanej dyskusji z uczestnikami.

Awarie i uszkodzenia konstrukcji nasypów drogowych, skarp i wykopów oraz zboczy naturalnych z wbudowanymi geosyntetykami w aspekcie błędów projektowych i wykonawczych

Omawiane podczas szkolenia przykłady obliczeń będą przedstawiane w aspekcie możliwych awarii w przypadku błędnie wstawianych danych gruntowych z szeroką analizą możliwości dla projektanta. Wykonawcy robót i inspektorzy dostaną w materiałach szczegółowe wytyczne odnośnie pułapek i skrótów stosowanych często przez dostawców geosyntetyków i projektantów.

Skrzyżowania kolei z drogami kołowymi w poziomie szyn

Szkolenie ma charakter wykładów, wspartych prezentacją multimedialną z bogatym materiałem fotograficznym.

NASI PARTNERZY